انتخابات آنلاین

انتخابات، نظرسنجی، همه پرسی

انتخابات چیست؟

انتخابات طبق تعاریف به جریانی رسمی جهت گزینش بین یک یا چند گزینه از طریق شمارش آرای شرکت کنندگان اطلاق می‌شود. بنیاد بین المللی نظام‌های انتخاباتی یا IFES نیز انتخابات را یک سیستمی معرفی می‌کند که شامل قواعدی است از قبیل رای دهی قانونی و قابل اعتبار، چگونگی شمارش و جمع آوری آرا و در نهایت اعلام نتیجه نهایی.

تفاوت انتخابات و همه پرسی

گفتنی است انتخابات با همه پرسی فرق می‌کند اگر چه همه پرسی خود از طریق برگزاری انتخابات و رای گیری به انجام می‌رسد. تفاوت انتخابات با همه پرسی در این است که در انتخابات شما عمل گزینش یک یا چند کاندید را از طریق رای گیری انجام می‌دهید ولی همه پرسی بیشتر برای این است که دولت‌ها و حکومت‌ها برای طرح پرسش‌ها و احتمالا اصلاحات قانونی از آرای عموم مردم بهره بگیرند و از این طریق به یک نتیجه نهایی برسند. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص برگزاری انتخابات آنلاین در انتخابات آنلاین پژواک مقاله “مراحل برگزاری انتخابات آنلاین در سامانه انتخابات آنلاین پژواک چگونه است؟” را مطالعه کنید.

نظرسنجی چیست؟

اما نظرسنجی با هر دوی این موارد متفاوت است. نظر سنجی بیشتر کاربرد آماری دارد و در روش تحقیق استفاده می‌شود . نظر سنجی بیشتر بر روی طرح تعدادی سوال مطرح می‌شود که این سوالات از طریق یک طیف آماری مورد نظر از طریق پرسشنامه و یا مصاحبه صورت می‌گیرد. نظرسنجی می‌تواند هم به صورت حضوری و با مراجعه با جامعه مورد نظر انجام شود یا بصورت اینترنتی جامعه مورد نظر را هدف قرار دهد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

RSS انتخابات استان ها

RSS آخرین انتخابات مجلس یازدهم

RSS فناوری اطلاعات و ارتباطات