انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران

آخرین اخبار و تحلیل‌ها از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

۲۸ خرداد ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار می‌‌شود. برخی می‌گویند این انتخابات می‌تواند مهم‌ترین انتخابات در ادوار گذشته باشد و برخی می‌گویند نتیجه آن تاثیر چندان قابل توجهی بر وضعیت فعلی ندارد.

بسیاری می‌گویند مردم با صندوق‌های رای قهر کرده‌اند و نه تکرار «رای می‌دهم» تاثیر دارد و نه وعده چند برابر شدن یارانه و مذاکره و مانند آن.

چراکه آنها در فاصله ۱۶ سال هم خروجی دولت اعتدالی روحانی را دیده‌اند و همه نتیجه دولت اصولگرای احمدی‌نژاد را. اما خروجی هر دو حداقل برای مردم یکسان بود. در هر دو دولت تورم رکورد زد،‌ نرخ ارز چند برابر شد و تحریم‌ها همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داد. برای همین بسیاری گمان می‌کنند فارغ از اینکه کدام دولت با کدام خط‌‌مشی و دیدگاه سیاسی و اقتصادی بر سر کار بیاید، خروجی یکسان است و تاثیر آن حداقل بر سفره و معیشت مردم فرقی ندارد.

از سال ۵۸ تا کنون، ۱۲دولت در ایران بر سر کار آمده. ۱۲ دولت متفاوت با عملکردهای مختلف و از برخی جهات کاملا مشابه همدیگر.

مردم گاهی به امید بهبود اقتصادی پای صندوق‌های رای رفته‌اند و گاهی به امید گشایش‌های سیاسی و مدنی. گاهی به کاندیدایی رای داده‌اند که حرف از سازندگی زده و گاهی به کاندیدایی که وعده گفتگوی تمدن‌ها را داده است. گاهی به آوردن نفت بر سر سفره‌شان رای داده‌اند و گاهی به چرخیدن چرخ زندگی و چرخ سانتریفیوژها همزمان و در کنار هم.

اما امید مردم این بار به چیست و آنها این بار به کدام شعار رای می‌دهند؟ از طرفی دولت بعدی با چه شعاری بر سر کار می‌آید و چگونه قرار است شرایط آشفته اقتصادی و ناامیدی اجتماعی را بهبود دهد؟

اما چه کسانی در انتخابات این دوره ثبت‌نام می‌کنند، چه کسانی تایید صلاحیت می‌شوند، شعارهای هر کاندیدا چیست و چقدر با واقعیت‌های اقتصاد ما منطبق است، کدام کاندیدا فقط وعده می‌دهد و کدام برای آینده برنامه دارد؟ همه اینها سوالاتی است تجارت‌نیوز در صفحه اختصاصی انتخابات ۱۴۰۰ به آنها جواب می‌دهد.

در مدت باقیمانده تا برگزاری انتخابات شما می‌توانید آخرین رویدادها، تحلیل‌ها و اظهارنظرهای سیاسی و اقتصادی را در این صفحه و در تجارت‌نیوز دنبال کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

RSS انتخابات استان ها

  • سفر استانی رئیس جمهوری یک ضرورت برای لمس مشکلات مردم است مهر ۲۵, ۱۴۰۰
    رشت ایرنا - نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی اشتغال جوانان ، تولید ، کشاورزی و صنعت را عمده مشکلات استان گیلان عنوان کرد و گفت: سفر رئیس جمهوری گامی مثبت برای لمس این مشکلات از نزدیک است و برای گیلان یک ضرورت محسوب می شود.

RSS آخرین انتخابات مجلس یازدهم

RSS فناوری اطلاعات و ارتباطات