نظرسنجی آنلاین

فواید نظرسنجی و پرسش نامه آنلاین

مقدمه:

استفاده از اینترنت و انواع ارتباط توسط آن در دهه گذشته به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. با توجه به افزایش فعالیت های ارتباطی در این برهه زمانی، فعالیت های تحقیقاتی درباره اجتماعات مجازی، انواع روابط آنلاین و بسیاری موارد دیگر به همان نسبت بیشتر شده است. تکنولوژی تحقیقات از طریق نظر سنجی آنلاین نسبتا جوان و در حال توسعه است. فرایند پیاده سازی و انجام آن تا همین چند سال پیش چندان کار ساده ای نبود و پروسه‌ای زمان طولانی ای داشت. آشنایی با مفاهیم تحت وب، HTML و برنامه نویسی از جمله پیش نیاز های آن بود. اما امروزه سرویس های ارائه دهنده خدمات نظرسنجی و پرسش نامه آنلاین انجام تحقیقات را بسیار در دسترس و ساده تر کرده است. در این مقاله به ده مورد از فواید استفاده از این سرویس‌ها در روند جمع آوری داده و انجام تحقیقات می‌پردازیم. ابتدا با یک تعریف از نظر سنجی شروع می‌کنیم.

پرسش نامه آنلاین

شاید تعریف دقیقی برای پرسش نامه آنلاین وجود نداشته باشد، اما به طور کلی پرسش نامه آنلاین، یک نظرسنجی تحت وب است که شرکت‌ها برای ارسال و یا دریافت اطلاعات از مخاطبین خود از آن استفاده می‌کنند. داده‌های موجود در این پرسش نامه‌ها به شرکت‌ها امکان یافتن طیف مشتری، اطلاع از دیدگاه آن‌ها و یک ابزار ضروری برای بهبود کیفیت محصولات و خدمات است که راه را برای پیشرفت شرکت‌ها روشن می‌کند.

فواید استفاده از نظر سنجی آنلاین

سرعت

زمان مورد نیاز برای تکمیل یک نظر سنجی آنلاین به طور میانگین دو-سوم کمتر از نظر سنجی‌های سنتی است. شما به دلیل آنکه اطلاعات سیستمی و آنلاین جمع میشوند لازم نیست منتظر برگشتن برگه‌های کاغذی بمانید و زمان برگشت بازخورد عملا آنی است.

ارزان

استفاده از نظر سنجی آنلاین هزینه‌های کل تحقیقات را کاهش می‌دهد. صرفه جویی در هزینه زیاد چاپ برگه‌های کاغذی و پخش و جمع آوری آن، همچنین زمان زیادی که قبلا صرف وارد کردن نتیجه نظر سنجی در یک پایگاه داده می‌شد نیز از میان رفته است. تمامی داده‌ها در هر زمانی قابل مشاهده است.

دقیق

حاشیه خطا در برگزاری آنلاین یک نظر سنجی به دلیل آنکه مخاطبان پاسخ خود را وارد سیستم می‌کنند به طور قابل توجهی پایین است. در سیستم سنتی، به دقت افراد در ورود جواب‌ها تکیه می‌شود که خطای انسانی در انجام یک کار تکراری اجتناب ناپذیر است.

تحلیل سریع

نتایج نظر سنجی آنلاین در لحظه قابل مشاهده است و می‌توان در هر زمانی آن را تحلیل و بررسی کرد. استخراج نتایج در قالب یک فایل و طرح جداول آماری در هر مرحله از نظر سنجی از امکانات  این گونه نظر سنجی هاست.

مشارکت بیشتر

بسیاری از مردم به اینترنت دسترسی دارند و ترجیح می‌دهند به جای نوشتن نظر خود در یک برگه یا اعلام آن از طریق تلفن، با چند کلیک نظر خود را ثبت کنند. با یک نظرسنجی آنلاین افراد می‌توانند زمانی مشخص را به انتخاب خود برای انجام نظر سنجی اختصاص دهند و زمان کمتری را برای انجام آن صرف کنند.

استفاده آسان برای پژوهشگران

فایده اصلی انواع نظر سنجی آنلاین در افزایش راندمان و صرفه جویی زمان پژوهشگران است. داده‌ها برای بررسی دقیق‌تر و جزئی‌تر می‌تواند بدون وقفه به برنامه ای تخصصی برای تحلیل منتقل شوند.

هدفمند کردن

نظر سنجی آنلاین یک فرصت برای حک برند و نام شرکت در ذهن مخاطب است. استفاده از لوگو، عکس محصولات و لینک در نظر سنجی می‌تواند آن را شکیل کند. دسترسی به نظر سنجی از طریق موبایل نیز درصد مشارکت را بالا می‌برد.

صادقانه

محققان بازاریابی دریافته‌اند که مخاطبان به طرز چشمگیری مایل به شرکت در نظر سنجی آنلاین هستند و از نظر سنجی کاغذی و تلفنی به دلیل زمان بر بودن و سوالات جزئی‌تر دوری می‌کنند. با طراحی یک نظر سنجی مرتبط، مردم صادقانه‌تر پاسخ خواهند داد.

گزینشی

با رصد کاربران، می‌توان کاربرانی که مورد نظر هستند را به سمت نظر سنجی هدایت کرد. این می‌تواند  بازخوردهای دقیق‌تری را در ارتباط با تحقیقات شما ارائه دهد.

انعطاف پذیر

تعداد و ترتیب سوالات می‌تواند تغییر کند و سوالات با توجه به جواب‌های قبلی می‌تواند رد شوند. بدین ترتیب خود مشارکت کننده می‌تواند با جواب‌های خود به نظر سنجی شکل دهد.

سخن پایانی:

در نهایت، استفاده از نظر سنجی و پرسش نامه آنلاین یک راه بسیار خوب برای افراد و شرکت‌ها برای انجام تحقیقات است. استفاده از آن آسان و ارزان است و زمان کمتری برای مشارکت و دریافت داده صرف می‌شود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

RSS انتخابات استان ها

RSS آخرین انتخابات مجلس یازدهم

RSS فناوری اطلاعات و ارتباطات